ANNONS
Scrolla ner till SvDScrolla ner till SvD

Politiker vill ha svenskt Scania

Efter att Robur accepterat Volkswagens bud på Scania pekar det mesta mot att lastbilstillverkaren blir heltysk. På sikt kan det innebära att forskningen och utvecklingen lämnar Södertälje. SvD Näringsliv har frågat partierna i näringsutskottet om det är viktigt att behålla Scanias forskning och utveckling i Sverige.

Love Strandberg
Publicerad
Annons

Om det verkligen blir så återstår att se. En som inte litar på Winterkorns löften är tysken Ferdinand Dudenhöffer, professor i fordonsekonomi, som tror att ett tyskt övertagande av Scania betyder slutet för utveckling och forskning i Södertälje.

Partiernas representanter i näringsutskottet är överens om att det är viktigt att behålla Scanias forskning och utveckling i Sverige och att Sverige behåller sin position som forskarnation.

Laddar…
Annons
Mer från Startsidan
Annons
Annons