Lägenhetsaffär blir åklagarsak
Den nära kontakten mellan socialborgarrådet Ulf Kristersson (m) och den högsta ledningen för Ersta Diakoni-sällskap är otillbörlig menar oppositionen i Stockholms stadshus. Statsåklagaren Nils-Eric Schultz tänker syna frågan om det föreligger en jävsituation och fattar i nästa vecka beslut om det ska inledas en förundersökning.
SvD rapporterade igår om hur det gick till när Stockholms moderate socialborgarråd ordnade en stor hyreslägenhet åt sin familj i en fastighet som ägs av Ersta Diakonisällskap.
Kristersson har skaffat sig lägenheten via kontakter med Erstas högste chef – direktor Thorbjörn Larsson. Samtidigt är Ulf Kristersson ytterst ansvarig för socialpolitiken i Stockholm och där har just Ersta en nyckelroll när det gäller stöd för hemlösa, utsatta kvinnor och barn till missbrukare. Varje år skriver Stockholms stad avtal med Ersta som är värda över fem miljoner.