En entusiasts guide till världens finaste tågresor
Per J Andersson, redaktör på tidningen Vagabond, har rest klimatvänligt i många mil med tåg genom olika länder och världsdelar. Nyligen startade han också Tågbloggen. Bland hans egna favorittågresor finns både gamla klassiker och arkitektoniska mästerverk.
På en 120 år gammal smalspårig järnväg tar man sig med det röda tåget från den schweiziska staden Chur som ligger i en dal, upp i bergen och över höga valvbroar i sten, genom tunnlar och förbi glaciärer till värmen i Italien. På en räls som ofta är slingrande och serpentinliknande. Express är ett relativt begrepp, men rasande alpvackert är det.
Skandinavien vackraste tågsträcka. Bergenbanan var ett arkitektoniskt mästerverk på sin tid. Över Hardangervidda och förbi fjälltoppar. I Myrdal kan man stiga av och ta den branta vindlande Flåmsbanan förbi vattenfall ner till Flåms vid fjorden. Hisnande vackert.