ANNONS
Scrolla ner till SvDScrolla ner till SvD

Daniel Sandström lämnar SvD Kultur

SvD:s kulturchef Daniel Sandström blir ny litterär chef och förläggare på Albert Bonniers Förlag. Han är glad för ”drömjobbet” men sorgen över att lämna SvD är stor.

SvD
Publicerad

Chefsjobbet på Sveriges största förlag är ett av de bästa litterära uppdrag man kan få i Sverige. Därför har SvD:s kulturchef tackat ja, vilket betyder att han lämnar tidningen efter ungefär ett år på sin post.

– Erbjudandet var helt enkelt oemotståndligt. Även om jag varit president i USA hade jag tagit detta jobb. Jag blir litterär chef och förläggare, kommer att läsa många spännande manus men också företräda förlaget utåt i olika frågor. Detta blir ett helt annat liv, i en helt annan bransch, säger Daniel Sandström i ett pressmeddelande.

Laddar…