Ljusning för den ungerska ekonomin
Lagom till valet sköljer en flod av positiva konjunktursiffror fram över Ungern. Arbetslösheten sjönk i februari till 8,9 procent, den lägsta nivån sedan januari 2009. Och i förra veckan uppgraderade Standard & Poor’s utsikterna för Ungerns kreditvärdighet från negativ till stabil.
– Vi ser allt mer positivt på den ungerska ekonomin, konstaterar Bank of America Merrill Lynch i en färsk konjunkturrapport och skriver upp tillväxtprognosen för 2015 till 3 procent. Ungerska centralbanken räknar nu med en BNP-ökning på 2,1 procent i år efter 1,2 procent förra året.
Viktor Orbán, Ungerns premiärminister som vann en dunderseger 2010, hävdar att han räddat landet från ekonomisk kollaps med hjälp av tuffa och okonventionella åtgärder.
Laddar…