Rullstolsburen nekades sjukhuspraktik

Danderyds sjukhus skulle bli Amanda Wislers andra praktikplats under hennes utbildning. Men i fredags eftermiddag, tre dagar innan praktiken skulle börja, fick hon beskedet att de hade ångrat sig. Skälet: hon sitter i rullstol och har en personlig assistent.

Peter Alestig
Publicerad
Annons

Klockan tre på eftermiddagen i fredags ringde Amanda Wislers telefon. Hennes lärare på Frans Schartaus Handelsinstitut fanns i andra änden. Beskedet som kom chockade Amanda. Hon var inte längre välkommen till Danderyds sjukhus på måndag. Förklaringen: Amanda sitter i rullstol. Hon och hennes assistent skulle ta för mycket plats.

– Det känns som att det är någon sorts mardröm. De sade att det inte är personligt. Men det är alltid personligt, det handlar om mig. Jag har inte ens fått visa vad jag går för, de grundar bara sitt nekande på fördomar.

Annons
Mer från Startsidan
Annons
Annons