ANNONS
Scrolla ner till SvDScrolla ner till SvD

Berlusconi slapp rättegång

Berlusconi skulle egentligen ha suttit i förhör med åklagare i Neapel – träffar EU-ledare i stället. Oppositionen kritiserar den italienska premiärministern Silvio Berlusconi för att undvika rättvisan.

Teresa Küchler
Publicerad

Italiens premiärminster och tillika multimiljardär Berlusconi är anklagad för korruption, skattebedrägerier, sex med minderårig och för att ha betalat motsvarande 5 miljoner kronor till tre personer för att de skulle hålla tyst om att eskortflickor beställts till privata fester som anordnades i den italienske ledarens olika hem. På tisdagen skulle han förhörts om miljonutbetalningarna.

Men Berlusconis stab meddelade sent i förra veckan att premiärministern brådskande behövde tala med EU-dignitärerna om eurokrisen, som riskerar att spilla över på Italien. Både EU-kommissionen och EU-parlamentet har bekräftat det var Berlusconi själv som skrev och bad om ett möte på tisdagen.

Laddar…