Förtalsmålet mot Cissi Wallin upp i rätten

Kolumnisten och debattören Cissi Wallin. Arkivbild
Kolumnisten och debattören Cissi Wallin. Arkivbild Foto: Fredrik Sandberg/TT

Kolumnisten och debattören Cissi Wallin pekade ut journalisten Fredrik Virtanen som våldtäktsman i sociala medier hösten 2017.

För namngivningen åtalades hon för grovt förtal. Nu tas fallet upp i Stockholms tingsrätt.

Erika Nekham/TT
Uppdaterad
Publicerad
Annons

I oktober 2017 lade Cissi Wallin ut ett inlägg på sitt Instagramkonto som ofta har beskrivits som början för metoo-rörelsen i Sverige. Men det har också lett till en rättslig process, och på torsdagen är det dags för huvudförhandling i Stockholms tingsrätt.

I inlägget pekade hon ut journalisten Fredrik Virtanen som våldtäktsman. Enligt Wallin blev hon 2006 våldtagen och drogad av honom – en händelse som tidigare utretts av polis, men ärendet lades ned. Vid flera tillfällen sedan dess har Wallin skrivit offentligt om att hon blivit våldtagen av "en mäktig medieman", utan att namnge någon. Men i oktober för två år sedan skrev hon alltså för första gången ut Virtanens namn.

Annons
Mer från Startsidan
Annons
Annons