Den onödige prognosmakaren
Brukar du följa aktieanalytikernas prognoser när du gör aktieaffärer? Då kan du lika gärna låta en apa kasta pil på en börssida. Träffsäkerheten är lika stor, eller liten. Det visar forskning om skevheter i ekonomiska prognoser.
Ekonomiskt beslutsfattande inbegriper ofta prognoser. Ett köp- eller säljbeslut beträffande en aktie förutsätter att man har en uppfattning om den framtida aktiekursen. Både när det gäller prognoser för aktiekurser och ekonomiska konjunkturer finns god tillgång på experter. Men kan man lita på deras prognoser?
Professor Henry Montgomery vid Stockholms universitet har tillsammans med Gustaf Törngren och Marcus Carleson forskat kring skevheter i ekonomiska prognoser. Hans slutsats är att prognoser har ringa värde.