Gantz ger upp sina försök – Israel utan regering

Israels oppositionsledare Benny Gantz hade 28 dagar på sig att söka stöd för en ny regering sedan den sittande premiärministern Benjamin Netanyahu gått bet.

Med bara timmar kvar till tidsfristen går ut vid midnatt, lokal tid, väljer Gantz att kasta in handduken.

TT-AFP-Reuters
Uppdaterad
Publicerad
Annons

"Jag blockerades av en vägg av ihärdiga förlorare, som hindrade bildandet av en regering ledd av mig och mitt parti, som vann valet, så att landet kan börja återvända till politisk stabilitet", säger Gantz i ett uttalande, skriver Yedioth Ahronot.

Beskedet från Benny Gantz var inte helt oväntat med tanke på att det nationalistiska partiet Yisrael Beitenu tidigare under dagen bestämt sig för att varken stödja Likudpartiets ledare Benjamin Netanyahu eller Benny Gantz som ny premiärminister.

Annons
Mer från Startsidan
Annons
Annons