ANNONS
Scrolla ner till SvDScrolla ner till SvD

Ernstbergers sms i rätten efter ”brute force”-attack

I Alexander Ernstbergers mobiltelefon finns en sms-tråd som åklagaren använder i bevisningen.
I Alexander Ernstbergers mobiltelefon finns en sms-tråd som åklagaren använder i bevisningen. Foto: Magnus Hjalmarson Neideman

Mångåriga fängelsestraff kan bli utfallet – snart faller domen i Allramålet. Utgången kan avgöras av innehållet i Alexander Ernstbergers mobiltelefon, som åklagaren lyckades forcera kodlåset till genom en så kallad brute force-attack.

Joel Dahlberg
Uppdaterad
Publicerad

Allrarättegången är unik eftersom de påstådda brotten, däribland grovt mutbrott och grov trolöshet mot huvudman, har skett inom ramen för det allmänna pensionssystemet.

PPM-förvaltaren Allra betalade 170 miljoner kronor av spararnas pengar i provision till en mäklarfirma för köp av värdepapper, så kallade warranter, för totalt 430 miljoner kronor. I nästa steg köpte mäklarfirmans ägare in sig i Allragrundarnas ägarbolag för 100 miljoner kronor.

Laddar…