ANNONS
Scrolla ner till SvDScrolla ner till SvD

”Färre borde plugga på universitet”

För att motverka utbildningsinflationen behöver man minska antagningen till svenska universitet och högskolor, skriver debattören.
För att motverka utbildningsinflationen behöver man minska antagningen till svenska universitet och högskolor, skriver debattören. Foto: TT, pressbild

En stor del av den högre utbildningen är ett slöseri med skattepengar ur ett samhällsperspektiv. Det skriver John Norell, Fria moderata studentförbundet.

Publicerad

Den 10 december kommer antagningsbeskeden för vårterminens kurser och utbildningar vid svenska universitet och högskolor. 230 000 personer inväntar svar, vilket är 5 procent mer än förra året. Att så många vill plugga vidare är förståeligt eftersom högre utbildning för individen leder till bättre anställningar och högre lön. I Sverige är effekten av ett ytterligare år av utbildning på framtida lön uppskattad till i snitt 4–5 procent.

Laddar…