Kinapropaganda sändes på SVT

”Fri television” är SVT:s slogan. Men i onsdags sände man en okritisk OS-dokumentär framtagen av IOK. Företaget har i sändningsavtalet åtagit sig att visa filmen. –Det är en ren propagandafilm, både för Kina och för spelen, säger Journalistförbundets ordförande Agneta Lindblom Hulthén.

Erik Laquist, Adam Svanell
Publicerad
Annons

I onsdags kunde medier världen över rapportera att Kina fortfarande censurerar internet. Trots löften om full pressfrihet under OS är många hemsidor som anses känsliga fortfarande blockerade i landet. Dessutom, visade det sig, har representanter för IOK godkänt censuren.

Samma kväll visade SVT1 programmet Öppna portarna mot öst, en halvtimmeslång film om Kinas förberedelser inför de olympiska spelen. Till tonerna av trivsam hissmusik talade ett antal intervjupersoner, som inte presenterades med namnskyltar, om värdlandets ansträngningar.

Annons
Mer från Startsidan
Annons
Annons