Ballaste killen i klassen

OllePalmlöf gör succé efter succé, nu senast med samhällsprogrammet Faktum i SVT. Han är stolt mottagare av Stora journalistpriset för satsningen CP-magasinet, men rädd att bli ihjälkramad och folklig. Skyddet heter sylvass satir. Balansakten utförs på en smal gräns mellan slagkraftig journalistik och ren elakhet.

Elin Ekselius
Publicerad
Annons

Han fyller ut en tvåsitssoffa utan att vara det minsta tjock. När 196 centimeter Olle Palmlöf tar plats är det brett mellan de lagom slitna Adidasdojjorna. Han är inte den som ursäktar sig.

– Visst, jag tyckte nog att jag var ballaste killen i klassen. Jag har aldrig haft något problem med min självbild. Jag har tyckt att jag har varit bra. Jag har ett starkt självförtroende och trivs med mig själv.

Annons
Mer från Startsidan
Annons
Annons