Ytterligare en SD-politiker kritiseras för uttalande

Blekinge läns tidning skriver i dag att riksdagspolitikern Richard Jomshof (SD) kommer undan med exakt samma uttalande om terrorattackerna i Norge som partikollegan Erik Hellsborn fått massiv kritik för. Men själv menar Jomshof att han blivit missförstådd.

– Jag måste kunna föra ett hederligt filosofiskt resonemang utan att någon kan plocka ut en sak, säger han.

Mikaela Åkerman
Publicerad
Annons

Erik Hellsborns blogginlägg om att ”massinvandringen och det mångkulturella samhället ligger bakom terrordåden i Oslo” har orsakat ramaskri och fått så hård kritik att partistyrelsen tvingats gå ut med ett pressmeddelande och aktivt ta avstånd från det.

”SD delar inte den analysen och tar kraftfullt avstånd från alla försök att använda massmorden i den politiska debatten”, skriver partiet i uttalandet.

Annons
Mer från Startsidan
Annons
Annons