ANNONS
Scrolla ner till SvDScrolla ner till SvD

Hamilton hett namn för Bonnier

Eva Hamilton, vd på SVT, pekas ut som tänkbar ny vd på Bonnier efter Jonas Bonniers plötsliga avhopp. Internt växer frustrationen över att styrelsen inte har lyckas få fram en ny vd. Ordförande Carl-Johan Bonnier talar om en svår rekrytering.

Jan Almgren
Publicerad
Annons

När Bonnier nyligen kallade till stor chefskonferens på Wintervikens konferensgård i Gröndal, Stockholm, ville den riktiga entusiasmen inte infinna sig. En parad av högprofilerade talare försökte ge svar på frågor om framtiden. Men något svar på vem som ska leda Sveriges mäktigaste medieimperium fick inte deltagarna.

Bonnier har ett mörkt år bakom sig. Resultatet före skatt landade på minus 217 miljoner kronor för 2012, att jämföra med plus 664 miljoner 2011. Både Bonnier Broadcasting och de svenska dagstidningarna jobbar i motvind. Det var i den miljön Jonas Bonnier i maj meddelade att han lämnar vd-uppdraget.

Laddar…