Vågar man köpa en Toyota?
Fel, fel, fel. Toyota återkallar 2,8 miljoner bilar för att laga fel bara fem veckor efter att man fick återkalla hela 7,4 miljoner bilar. Ser vi en ny ”Toyota Gate” blossa upp? Eller är det bara bra? SvD:s Jonas Fröberg reder ut begreppen.
Vågar man köpa en Toyota? Det är den självklara frågan när det japanska bilbolaget
återkallar 2,8 miljoner bilar globalt på grund av problem med styrmekanismen och vattenpumpen, varav drygt 12 000 bilar finns i Sverige. Innan jag svarar - låt oss få lite perspektiv.
Tänk att du sitter och snurrar i vd-stolen på Toyota i staden med samma namn. Du inser långsamt att du måste gå ut med detta jobbiga besked över hela världen bara fem veckor efter att du tvingats återkalla hela 7,4 miljoner bilar för ett märkligt fel i fönsterhissarna som i värsta fall kunde orsaka brand. Gulp. Det är som att ta en hink med svart slamfärg och smeta ut på en vägg som du desperat försökt få ljus och fräsch.