Hämtade bombingredienser i Sverige
Norske bombexperten Per Nergaard är allvarligt oroad av hur okomplicerat det varit för Breivik att få tag i de nödvändiga komponenterna till bomben. En av dem, aluminiumpulver, hämtade han i Karlstad, Sverige.
Per Nergaard uppskattar utifrån Anders Behring Breiviks anteckningar att han haft mycket kort tid på sig att komma undan själv i samband med explosionen i regeringskvarteret i Oslo, skriver norska Verdens Gang. Nergaard, som arbetar vid minavdelningen på hjälporganisationen Norsk Folkehjelp, understryker dock att han bara spekulerar utifrån det han läser i dagboken.
– Om jag tolkar honom rätt är stubinen så kort att han har strax över en minut på sig före explosionen. Han måste alltså ha haft ett flyktfordon i närheten, tror Nergaard.