Analys
Sätter dagens räntesänkning äntligen stopp för galenskapen i Riksbankens direktion? Eller har i själva verket vansinnets portar öppnats på vid gavel?
Enligt den växande armén Riksbankskritiker, anförda av Lars E O Svensson och Nobelpristagaren Paul Krugman, är svaret givet. Riksbanken med Stefan Ingves i spetsen har väntat alldeles för länge med att sänka räntan på grund av a) grav inkompetens eller b) en hemlig sadomasochistisk längtan hos Stefan Ingves efter hög arbetslöshet eller c) allt det ovanstående. Dagens sänkning är med detta synsätt en efterlängtad seger för förnuftet.
Enligt kritikerna är sambanden nämligen självklara. För hög ränta är lika med färre jobb och dålig stämning. Lägre ränta är lika med fler jobb och skönare stämning. Vem vill vara emot det?