ANNONS
Scrolla ner till SvDScrolla ner till SvD

Vattenfall vill shoppa nytt för 9 miljarder

Efter storköpet av holländska Nuon är Vattenfall beredda att återigen lätta ordentligt på plånboken. Men den här gången är det inte fossila bränslen som lockar utan vattenkraft.

Patricia Hedelius
Publicerad
Annons

Runt 9 miljarder kronor vill Vattenfall lägga ned på att köpa vattenkraft i Frankrike. Just nu förbereder franska regeringen koncessioner för att driva vattenkraftverk. Det är inte bara inhemska energibolag som är välkomna att lämna anbud, Vattenfalls vd Øystein Løseth räknar med att ha en rimlig chans att få delta i aktionen.

– Vad vi förstår är det en mycket seriös process som franska regeringen inlett och där man väntar sig att energibolag även utanför Frankrike deltar, sade han i samband med bolagets kapitalmarknadsdag på onsdagen.

Laddar…