ANNONS
Scrolla ner till SvDScrolla ner till SvD

Recension

Kollaps. Livet vid civilisationens slutRakblad viktigt när samhället kollapsar

Slutet på mayakalendern och eurons kris – jordens undergång är extra mycket på tapeten i år. Att kollapsen kommer är David Jonstad övertygad om och han lever som han lär, skriver Fredrik Sjöberg.

Fredrik Sjöberg
Uppdaterad
Publicerad
Annons

”Rakblad, kondomer och huvudvärkstabletter.” Möjligen även spik, skriver David Jonstad, kan det vara värt att hamstra för den händelse att katastrofen kommer – det senkapitalistiska konsumtionssamhällets undergång. Raka sig måste man ju ändå, och så.

Att sammanbrottet nalkas är Jonstad övertygad om. Skenande spekulationsekonomi, global uppvärmning, folkvandringar, oljebrist och så vidare förebådar slutet, menar han, då vår civilisation ska möta samma öde som en gång romarriket och mayakulturen. Det vore oansvarigt att inte förbereda sig.

Laddar…