Nu återinförs lågstadielärare

Regeringen återinför lågstadieläraren. Breda ämneskunskaper prioriteras framför specialisering. På lärarhögskolorna går åsikterna om den nya inriktningen isär, och lärarna befarar att de får för ytliga kunskaper.

Lena Hennel
Publicerad
Annons

I nästa vecka presenteras regeringens förslag till ny lärarutbildning. En av nyheterna är att det blir en särskild utbildning för lågstadielärare.

–Det var ett stort misstag att avskaffa lågstadielärarkåren i Sverige vilket i praktiken skedde 1985. Sedan dess utbildar vi grundskollärare som ska kunna undervisa i alla nio årskurserna, förklarar utbildningsminister Jan Björklund (FP), som menar att problemet med dagens utbildning är att lärarnas kunskaper därmed blivit alldeles för dåliga.

Annons
Mer från Startsidan
Annons
Annons