Vän av ordning
bengt svenson Bengt Svenson ville en gång bli stjärnadvokat, nu är han rikspolischef med det yttersta ansvaret för den yrkeskår som hamnat i rejält blåsväder. –Men jag kan inte ligga vaken och oroa mig för att nya oegentligheter ska komma fram. Istället måste jag ta hand om det som hänt. Text: karin thunberg Foto: dan hansson
Den senaste tidens polisskandaler har inte gjort rikspolischefen Bengt Svenson förbannad. I intervju efter intervju har han slagit fast att hans upprördhet är större än så; han är heligt förbannad.
Nu slår han näven i sammanträdesbordet på sitt tjänsterum för att rent kroppsligt visa sitt ogillande. Utropstecknen yr över vattenglaset framför honom: Det som hänt är förskräckligt! Oacceptabelt!
Laddar…