ANNONS
Scrolla ner till SvDScrolla ner till SvD

Gonorré står snart utan bot

Utan nya fungerande antibiotika blir det snart omöjligt att behandla könssjukdomen gonorré. I Japan, Spanien och Frankrike har man redan påträffat starkt resistenta gonorrébakterier där man inte kunnat bota patienterna med vanlig antibiotika. Inom tio år kan gonorré vara det första exemplet på en infektion som inte går att behandla.

Fredrik Mellgren
Publicerad
Annons

–Situationen är väldigt oroväckande. Bakterien har visat sig mycket kompetent att anpassa sig så att den nu är nästan fullständigt resistent mot all antibiotika. Vi vet att det tar 10 till 20 år innan en ny antibiotikaresistens fått spridning internationellt och då står vi inför ett stort globalt folkhälsoproblem med en lavinartad ökning av nya fall, säger Magnus Unemo.

Han är mikrobiolog på Universitetssjukhuset i Örebro, som är Världshälsoorganisationens (WHO) internationella bas i kampen mot gonorré och andra sexuellt överförbara sjukdomar.

Laddar…