Analys
Spotifys utmanare klonas i strid ström
Sedan lanseringen 2006 har Spotify tagit den svenska musikmarknaden med storm. Men konkurrenterna är bolaget hack i häl. SvD Näringsliv guidar till uppstickarna på den svenska marknaden för strömmad musik.
Allt fler svenskar väljer strömmad musik framför köp på Itunes och traditionella skivor. På fem år har strömmad musik vuxit från att stå för 7 procent av skivbolagens svenska intäkter till att stå för hela 70 procent.
Den svenska musikmarknaden domineras av Spotify. Men konkurrenterna är många, och de senaste två åren har en rad nya aktörer utmanat den svenska musiktjänsten på hemmaplan. Det senaste nytillskottet är franska Deezer, som lanserades i Sverige förra veckan. Deezer grundades i Paris 2007 av webbentreprenören Daniel Marhely och har, enligt egen utsago, 35 miljoner användare i 182 länder.