Investerarna flyr från Kinnevik

Det är skakigt i Kinnevik just nu. Aktien rasar efter Mia Brunell Livfors oväntade avhopp som vd förra veckan. Men det är främst innehavet i det onoterade e-handelsbolaget Zalando som skrämmer bort investerarna.

TT
Publicerad
Annons

Kinnevik har på kort tid gått från att vara en börsraket till att bli en hackkyckling. Kinnevikaktien steg över 100 procent under förra året och nådde en topp på 313 kronor den 9 januari. Men därefter har det dykt upp säljrekommendationer och aktiekursen har fallit med 20 procent.

Nyheten om att Mia Brunell Livfors slutar som vd i familjens Stenbecks maktbolag kom som en total överraskning. Så sent som i december meddelade Kinnevik att Brunell Livfors skulle bli ordförande i Zalando där Kinnevik äger 36 procent. Men nu säger tidningsuppgifter att Kinneviks storägare Cristina Stenbeck tar över ordförandeposten.

Annons
Mer från Startsidan
Annons
Annons