Vilddjur och safari i Europa
Järvar i Finland, björnar i Rumänien och bävrar i svenska Bergslagen. Idag finns många möjligheter till safari runtom i Europa – och det ska bli fler. Stiftelsen Rewilding Europe återskapar vildmarker på flera håll.
Områden runt om i Europa håller på att avfolkas i stor skala. Den yngre generationen lämnar landsbygden och flyttar till utbildning och jobb i städerna. Sinnebilden av bonden som fridfullt om än slitigt plöjer sin åker med en åsna blir allt mer en romantisk tanke utan förankring i verkligheten.
När tamdjuren försvinner tar buskar och sly över, med liten biologisk mångfald som följd. Kvar blir marker som inte fyller någon funktion för vare sig människor eller djur. Det vill stiftelsen Rewilding Europe ändra på.
Laddar…