Olofsson: Det hänger på Kina

Det är de kinesiska parterna det hänger på. Det tycks vara Maud Olofssons budskap om Saabs överlevnad. ”Det är detta som kan göra att det här kan fungera”, säger hon till SvD Näringsliv.

Carolina Neurath
Publicerad
Annons

Saabfabriken kommer inte starta förrän den 9 augusti, meddelade bolaget i dag. Det innebär ett totalt produktionsstopp på över fyra månader. Näringsminister Maud Olofssons valde att inte beröra den krisade biltillverkaren på sin presskonferens i Visby i dag. Efteråt däremot, när journalister fick ställa frågor, var hon tvungen att kommentera händelseutvecklingen - även om hon lite skämtsamt bad om att få slippa.

För en dryg vecka sedan träffade Maud Olofsson Nationella utvecklings- och reformkommissionen, NDRC, som måste godkänna alla stora kinesiska affärer. Och hon låter svagt hoppfull om att affären med Youngman och Pang Da, som ska ge Saab 2,3 miljarder kronor, kan få grönt ljus. Även om det är många ”om”.

Annons
Mer från Startsidan
Annons
Annons