ANNONS
Scrolla ner till SvDScrolla ner till SvD

Kalla tog ny överlägsen seger

Två lopp – två övertygande segrar. Charlotte Kalla var överlägsen också i det andra distansloppet, 10 kilometer fri stil, i svenska seniorcupen i Östersund.

– Jag försökte hålla ett jämnt tempo och våga ha insats i åkningen från början i dag, säger Kalla i Aftonbladets sändning.

TT
Publicerad

Charlotte Kalla missade inledningen av säsongen efter att ha drabbats av covid-19. Hon har fortfarande inte kunnat mäta sina krafter mot internationellt toppmotstånd, men att döma av insatserna i Östersund den här veckan, är hon på rätt väg formmässigt.

Efter en överlägsen seger på 15 kilometer klassiskt i fredags, tog hon ytterligare en övertygande förstaplats på 10 kilometer fri stil – en av Kallas favoritdistanser – under söndagen.

Laddar…