Recension
Mörk spänning kryper nära
MAGISKA GÅVOR Amanda Hellbergs skuggvärld övertygar, med älvor, mylingar och häxmästare, drivna av en ondska utan gräns. Men vardagen blir inte riktigt verklig.
Nordisk folktro har varit en rik inspirationskälla för Amanda Hellberg när hon har skrivit sin första roman för unga läsare, ”Jag väntar under mossan”. Hon har också kunnat dra nytta av sina erfarenheter som författare av uppskattade skräckromaner för vuxna, där ”Styggelsen” nominerades till Borås tidnings debutantpris.
Romanens handling är förlagd till de djupa Norrlandsskogarna. Dit kommer Tilda, bokens huvudperson, för att på sommarlovet hälsa på sin morfar i hans ensligt belägna stuga. Mycket förändras för henne under besöket hos morfadern. Hon lämnar definitivt barndomen och upplever sin första förälskelse. Men framförallt dras hon in i en tillvaro, som styrs av övernaturliga fenomen och svartkonst.