Isfakir utmanar vetenskapen
Isfakiren Wim Hof har världsrekordet i att ligga länge i en iskall vak och lyckades nästan bestiga Mount Everest i kortbyxor. Nu har den före detta bergsguiden undersökts av forskare i holländska Nijmegen och de rapporterar att han tycks kunna styra sitt autonoma nervsystem med ren viljekraft.
Galen våghals eller medicinskt unikum? Åsikterna går isär om den 51-årige holländaren Wim Hof som de senaste åren slagit 18 hisnande världsrekord i Guinness rekordbok och blivit en medial gunstling hos allt från National geografic till BBC:s äventyrsprogram och Discovery Channel.
Genombrottet kom när den tidigare bergsguiden i Pyrenéerna tog ett bad i en iskall fjällbäck och insåg att han kunde ligga i nästan hur länge som helst. Sedan dess har världsrekordet slagits flera gången, bland annat i direktsänd tv där han badat i nästan två timmar i en tank fylld med ett halv ton isbitar, hela tiden med en stabil kroppstemperatur på 37 grader celsius.