ANNONS
Scrolla ner till SvDScrolla ner till SvD

Så mycket är utmärkelsen ”Årets julklapp” värd

Näst din bästa väns rekommendation är det kanske den bästa reklam en produkt kan få. Utmärkelsen ”Årets julklapp” blir ofta en självuppfyllande profetia, både på grund av hur konsumenterna och återförsäljarna påverkas av utmärkelsen. Men det finns också trender som gör att utmärkelsen kan komma att få motsatt effekt, enligt marknadsföringsprofessorn Magnus Söderlund.

Peter Alestig
Publicerad

För tre år sedan var det spikmattan som intog våra hem. I dag ligger de flesta troligtvis hoprullade i förrådet. Året därefter var det surfplattan som gällde, förra året den färdigpackade matkassen - och
i år hörlurarna.

”Årets julklapp” har blivit en klassiker i den svenska detaljhandeln. Och de som säljer den produkt som får utmärkelsen av det lilla rådet på HUI Research kan räkna med ett trevligt uppsving i julhandeln, enligt Magnus Söderlund, professor i marknadsföring på Handelshögskolan i Stockholm.

Laddar…