ANNONS
Scrolla ner till SvDScrolla ner till SvD

Grönlands is smälter snabbt

Grönlands glaciärer smälte rekordmycket under 2010. Smältsäsongen var nästan två månader längre än normalt. Dessutom föll ovanligt lite snö, vilket gör att solens strålar går hårdare åt isen, visar en ny forskarrapport.

Susanna Baltscheffsky
Publicerad

2010 var ett av de varmaste sedan mätningarna började på 1870- talet. Medeltemperaturen har stigit mest vid polerna där det är särskilt intressant att följa hur inlandsisarna påverkas eftersom havsnivån stiger när de smälter.

Enligt en ny undersökning var 2010 ett rekordår även för avsmältningen på ytan av Grönlands istäcke. Smältsäsongen startade redan i april efter en varm och snöfattig vinter och den varade 50 dagar längre än normalt. I maj var lufttemperaturen upp till fyra grader över medel och Grönlands huvudstad Nuuk upplevde den varmaste våren och sommaren sedan 1873.

Laddar…