Polis utreds efter terrordåd i Paris
Ytterligare fyra personer - varav en polis - misstänks för kopplingar till den terrorist som utförde attacken mot en judisk mataffär i Paris i januari.
Personerna är enligt domstolskällor vänner till Amedy Coulibaly, som dödade en polis och ytterligare fyra personer i butiken. Attackerna skedde i samband med att två andra terrorister sköt ihjäl tolv personer på satirtidningen Charlie Hebdos redaktion.
En av de gripna är polis, stationerad i Rosny-sous-Bois utanför Paris, och konverterade till islam för två år sedan. Hon stängdes av från sin tjänst tidigt i februari. Kvinnan greps tillsammans med sin pojkvän, som också är efterlyst för knarkbrott. Telefonlistor visar också att han hade kontakt med Coulibaly strax före attacken mot snabbköpet.
Laddar…