”Jag kom inte till Astra Zeneca för pengarna”
Om Sverige skulle ha lägre bolagsskatt då skulle Astra Zeneca tillverka mera här. Det säger Pascal Soriot i sin första stora Sverigeintervju. Samtidigt kommenterar han sin kritiserade ersättning. Fransmannen menar att han förlorade pengar på att byta jobb - trots 60 miljoner kronor i ersättning på tre månader.
Sedan över ett halvår tillbaka är fransmannen Pascal Soriot vd för Sveriges största läkemedelsbolag Astra Zeneca, men han hade tidigt bestämt sig för att bli något helt annat.
– Redan när jag var fem år visste jag att jag ville bli veterinär. Jag älskar hästar och jag älskar djur och natur. Min mamma ville egentligen att jag skulle bli läkare, men mina två bröder blev det i stället. När jag var 16 och gick ur högstadiet, bestämde jag mig äntligen för att bli veterinär, säger han.