Hon färglägger trista möten
Trött på alla Powerpoint-presentationer på möten och konferenser? Nu finns andra sätt att visualisera sina idéer. Att ha en egen illustratör som tecknar bilder av det som sker på mötena blir allt vanligare. Metoden kallas graphic recording.
När Powerpoint kom för omkring 20 år sedan blev det snart det vanligaste verktyget vid föredrag, möten och konferenser. Än idag är Powerpoint det dominerande visuella hjälpmedlet, trots att många är trötta på de likartade presentationerna.
Men det finns andra alternativ. Karin Grönberg på Loumé 18 arbetar med Graphic recording och Graphic facilitation, där man använder teckningar för att visualisera presentationer. Hon illustrerar det som sägs under föredragets gång.
Laddar…