ANNONS
Scrolla ner till SvDScrolla ner till SvD

Sydsudan släppte politiska fångar

Sju av elva politiker i Sydsudan som suttit fängslade sedan strider bröt ut i huvudstaden Juba i mitten av december har släppts fria. Frisläppandet är en del av den uppgörelse som regeringen har gjort med rebellerna. De fyra återstående personerna ska möjligen släppas efter det att ”rättsliga klargöranden” gjorts, enligt uppgifter från myndigheterna.

Reuters, TT
Publicerad
Annons

Över en halv miljon människor är på flykt i Sydsudan undan striderna mellan rebeller trogna den tidigare vicepresidenten Riek Machar och president Salva Kiirs regeringsstyrkor. Upp emot 10 000 människor befaras ha dödats.

De fängslade politikerna anklagas för att ha planerat en kupp mot presidenten. Deras frisläppande var ett krav från rebellsidan för att de skulle gå med på eld upphör.

Laddar…