Oro i Kinas ledning över Xinjiang

Det etniska våldet i Ürümqi fortsatte under dagen, trots att kinesisk militär vällde in i staden. Situationen är nu så allvarlig att president Hu Jintao avbrutit sitt besök i Italien och skyndat hem från G8-mötet.

TT
Uppdaterad
Publicerad
Annons

Minst 140 människor dödades på måndagen i oroligheter i den kinesiska provinsen Xinjiang, uppger den statliga nyhetsbyrån Nya Kina. 816 människor ska ha skadats i oroligheterna och flera hundra gripits.

Antalet döda och skadade skiljer sig avsevärt från de uppgifter som rapporterades i kinesiska medier i söndags då tre personer uppgavs ha dödats. Då förklarade den statliga nyhetsbyrån att kravallerna utlösts av människor i provinshuvudstaden Ürümqi som ”samlats olagligt på flera platser i stadens centrum och börjat slåss, plundra och bränna”.

Annons
Mer från Startsidan
Annons
Annons