Vargjakten kan kosta Sverige hundra miljoner
Naturvårdsverket har gett tillstånd för licensjakt på varg från den 1 februari nästa år. Vargjakten kan komma att bli en dyr historia för skattebetalarna. ”Sverige kan få betala upp till 100 miljoner i EU-domstolen”, säger Tom Arnbom, rovdjursexpert på WWF.
Jakten på 30 vargar ska ske i Värmlands, Örebro och Dalarnas län från den 1 februari till den 15 februari nästa år, enligt beslut som Naturvårdsverket fattade i torsdags. Beslutet kommer dock att överklagas inom de närmaste dagarna av WWF, Svenska rovdjursföreningen och Naturskyddsföreningen. Den redan infekterade vargfrågan ser alltså fortstatt ut att dela Sverige i två läger.
Överklagandet kommer att göras till förvaltningsrätten – där det kommer att prövas, och EU-kommissionen kan välja att agera i frågan under tiden. Sverige kan komma att dras inför rätta i EU-domstolen redan i januari – för vargjakten som bedrevs vintern 2010 – då 28 vargar sköts, mot tilldelade 27, vilket kan innebära miljontals kronor i böter.