Sida kritiserar regeringen
Sida slår tillbaka mot kritiken som biståndsmyndigheten fått från regeringen. I ett brev till biståndsministern Gunilla Carlsson (M) kritiserar fem toppchefer henne för att inte förstå villkoren Sida arbetar under.
I år har biståndsministern Gunilla Carlsson flera gånger uttryckt kritik mot hur Sida sköter det svenska biståndet. Sida måste, menar hon, måste bli bättre på att visa vilket resultat som biståndspengarna uppnår. I höstas upptäckte Sida dessutom att man riskerade att överskrida sin budget och fick ny hård kritik.
Den 15 december kom svaret. Då skickade fem toppchefer inom Sidas operativa verksamhet ett brev till Utrikesdepartementet och Gunilla Carlsson där de försvarar verksamheten. Cheferna skriver att de ger sitt stöd till den förändring av biståndets inriktning - som bland annat ska koncentreras till färre mottagarländer - som regeringen drivit fram. När de kommer in på ministerns offentliga kritik mot Sida är de hårdare i tonen: