Föräldrarnas engagemang avgör
Föräldrars aktiva delaktighet i vården av för tidigt födda barn lönar sig. Vårdtiden blir kortare och barnen presterar bättre intellektuellt vid fem års ålder visar en ny långtidsuppföljning. För Jenny Lundin och Andreas Lifbom var det självklart att delta i vården när sonen föddes i 28:e veckan.
–Personalen här är fantastisk. Vi känner oss helt trygga och tycker det är väldigt positivt att få vara delaktiga i vården av Noel, säger föräldrarna när vi träffas i ett stort ljust rum på samvårdsavdelningen på Danderyds sjukhus där sonen vårdas sedan snart två månader tillbaka.
Tidigare studier har alltså visat att vårdtiden blir betydligt kortare om föräldrarna deltar aktivt i vården under sjukhustiden. Nu visar nya långtidsuppföljningar att barnet också utvecklas bättre på sikt om föräldrarna uppmuntras till att spela en mer aktiv roll och lär sig tolka barnets signaler redan från början. Något som inte alltid är helt lätt eftersom det för tidigt födda barnets signaler är svårare att avläsa än det fullgångna barnets.