Sveriges bästa taco är vegansk
Vill du ta fredagsmyset till nästa nivå? Då ska du satsa på en vegansk taco. En sådan utsågs nämligen nyligen till Sveriges bästa taco.
Sveriges bästa taco är vegansk. Det stod klart då cook off-tävlingen The Stockholm Taco Experiment avgjordes på Debaser Slussen den 27 maj. Initiativtagarna, båda boende i Brooklyn, ville med årets tema se vad svenskarna kunde göra av mattrenden som är stor i New York - den mexikanska tacon.
I juryn satt bland andra Nikolas Adamovic, El Taco Truck, och kokboksförfattaren Jonas Cramby, som tillsammans med de cirka 200 personerna i publiken enades om vinnaren: Benjamin Lara, 21, och Tobias Lund, 29, båda från Nacka, med sin veganska taco. Till vardags arbetar Benjamin som personlig assistent och Tobias studerar grafisk design, men båda killarna brinner för mat och dryck och vill gärna sprida vegansk och vegetarisk mat till fler.
Till sin taco serverade killarna sin hemlagade chilisås som fått stå och puttra i över 10 timmar, gjord på ett recept som tagit åtta månader att utveckla. Som vinst får de möjlighet att gästspela med sin veganska taco på El Taco Truck samt åka till New York för att inspireras av storstadens mattrender.
Vinnarreceptet:
Chipotle & Porterkokt Seitan Taco
8 dl Seitan vetegluten
1 dl Sojamjöl
400 g Tofu
5 dl Vatten
4 msk Tomatpuré
2 tsk Grovmalen svartpeppar
2 tsk Vitlökspulver
2 tsk Lökpulver
2 tsk Rökarom
2 tsk Salt
2 tsk Paprika
2 tsk Chipotle pulver
2 msk Grönsaksfond
2 msk Olja
2 msk Ljus sirap alt. Agavenektar
Buljong
3 flaskor Carnegie porter
1 st Tärning grönsaksbuljong
2 msk Grönsaksfond
7 dl Vatten
2 tsk Grovmalen svartpeppar
2 dl Tomatjuice/passerade tomater
1 tsk Rökarom
2 st Ancho chili
2 st Chipotle
Gör så här:
Blanda seitan och sojamjöl i en bunke för sig. Mixa övriga ingredienser tills du får en jämn och fin rosa smet. Blanda ner de blöta ingredienserna i veteglutenet och rör om hastigt med en gaffel tills allt är väl blandat. Knåda degen i ca 5 minuter och låt sedan vila i 15 minuter. Blanda samman ingredienserna till buljongen.
Linda in seitan-degen i till exempel en silduk och knyt åt sidorna som en stor smällkaramell. Koka upp buljongen och sänk försiktigt ned knytet i kastrullen. Låt sjuda i 2 timmar. Buljongen skall vara så varm att det ångar men inte så att det kokar kraftigt. Du känner att smällkaramellen fått en ordentlig fasthet när den är klar.
Lyft upp ur vattnet och låt svalna ordentligt. Vi slänger inget – av buljongen gör vi en glaze.
Höj värmen på buljongen och tillsätt lite muscovadosocker, det du har kvar av de passerade tomaterna och annat gott du hittar i köket samt koka ner volymen. Har du en skvätt Coca cola så är det fint. När den känns bra och smakrik, mixa den slät och red med lite potatismjöl för att få den att riktigt fästa på dina seitanbitar.
Efter att din seitan svalnat, skiva den i små bitar och stek i omgångar på hög värme, blanda sedan allt med lite av glazen. Tänk på att gluten blir fastare ju längre du tillagar det så stek eller ugnsgrilla på hög värme under kort tid.
Chilisås:
Koka massa rödlök i olja i typ 3 timmar, tillsätt massor av soltorkade tomater, chipotle, ancho, habanero och vitlök de sista 20 minutrarna.
Sila av oljan och spar.
Mixa i omgångar tillsammans med hårdrostade solroskärnor och späd med oljan från koket och vatten. Du kan tillsätta en hel del!
Smaka och tillsätt något om det behövs.
Salsa verde:
Rosta physalis, silverlök och lite jalapeño på 200°C tills det doftar gott.
Rosta spiskummin och mortla. Blanda allt med persilja och massor av koriander och mixa.
Späd med vatten och olja, smaka.
Servera allt i en mjuk vetetortilla med lite vegansk ”creme fraiche”, finhackad gurka och finhackade rädisor. Toppa med koriander.
SVD.SE