Storstrejk i Frankrike - igen

Franska fackförbund utlöste i dag ännu en storstrejk mot den höjning av lägsta pensionsåldern från 60 till 62 år som redan klubbats av parlamentets båda kammare. Strejken är den fjärde på en månad. Transportarbetare, lärare och andra lade ner arbetet.

AFP, TT
Uppdaterad
Publicerad
Annons

Myndigheterna varnade för svåra störningar i tåg- och flygtrafiken. Var tredje flyg till och från Parisflygplatsen Charlies de Gaulle var inställt och bara ett av tre TGV-snabbtåg var i trafik.

Bernard Thibault, ledare för Frankrikes största fackliga sammanslutning CGT, sade att dagens strejk var den hittills största mot regeringens pensionsplan. Och inrikesdepartementet i Paris sade att ”omkring 500 000” människor tidigt på eftermiddagen hade anslutit sig till de många demonstrationerna.

Annons
Mer från Startsidan
Annons
Annons