ANNONS
Scrolla ner till SvDScrolla ner till SvD

Recension

Imperium 197 s.

Tysk nudist fick debatten att rasa

VÅGSVALL Schweizaren Christian Kracht har gjort sig ett namn som orosstiftare med oklar agenda. ”Imperium”, hans senaste roman, har anklagats för att genomsyras av ”högerradikalt tankegods”.

Martin Lagerholm
Uppdaterad
Publicerad

I början av förra seklet begav sig Nürnbergsonen August Engelhardt till en ö i Tyska Nya Guinea för att grunda en solorden och ägna sig åt ett slags utopisk naturfilosofi, som innebar att den praktiserande uteslutande livnärde sig på kokosnötter, för att bli ”gudalik” och ”odödlig”. Missionären, esoterikern, nudisten och sektledaren Engelhardt saknade inte anhängare, men efter inre splittringar isolerades han alltmer och dog kraftigt undernärd och förvirrad på sin ö 1919.

I schweizaren Christian Krachts nya roman ”Imperium”, som bygger på den sanna historien om Engelhardt, tydliggörs hur hans radikala och till vansinne angränsande livsåskådning föregriper de totalitära idéer som vid hans död stod för dörren i Europa.

Laddar…