ANNONS
Scrolla ner till SvDScrolla ner till SvD

RecensionNya filmer

Helan & Halvan”Helan & Halvan” – riktigt sevärd feel good

Steve Coogan och John C Reilly som Helan och Halvan.
Steve Coogan och John C Reilly som Helan och Halvan. Foto: Noble Entertainment

Kärleken till de små detaljerna är det som gör den nya Helan och Halvan-filmen riktigt sevärd. Steve Coogan och John C Reilly fångar såväl rörelser, manér och samspel som gjorde det omaka paret så innerligt älskat.

Jan Söderqvist
Publicerad
Annons

Hur roligt är ett hårdkokt ägg? Frågan kan möjligen tyckas fånig, men svaret är hur som helst att det beror på sammanhang och hantering. Och på den omgivande kulturen: humor åldras som allting annat, moden avlöser varandra. Vad man under en tid skrattar åt är vad man under en senare tid mest bara suckar åt.

När komikerparet Helan & Halvan, som egentligen och i omvänd ordning hette Stan Laurel (Steve Coogan) och Oliver Hardy (John C Reilly) kör sin sketch där den senare ligger på sjukhus med ena benet i gipspaket och får besök av den förre, som har med sig hårdkokta ägg istället för praliner, så är det kanske mer rörande än dråpligt. Än mer rörande blir det hela av det faktumet att det nu är sent i deras gemensamma och en gång så lysande karriär.

Laddar…