Skandal med älskarinnan – föll handlöst från tronen
Först tvingades han åt sidan – nu har han sagt upp sig. Skandalomsusade Pierre Krähenbühl som lett svenskstödda FN-organet UNRWA har fallit som en fura efter anklagelser om maktmissbruk och lyxresor med älskarinnan.
GENÈVE Kritiken i en konfidentiell internrapport som SvD skrivit om, slog ner som en bomb tidigare i år. I centrum står den 53-årige schweizaren Pierre Krähenbühl, generalkommissionär för UNRWA och gift fyrabarnspappa.
Toppchefen anklagas för att ha utsett sin älskarinna till ”särskild rådgivare” och ”använt sin maktposition” för att flyga business med henne runt världen medan övrig personal förväntats flyga ekonomiklass, enligt granskningen. Han klandras för att ”konstant varit borta från sin baseringsort” samt diskriminering och nepotism. Samtidigt har Krähenbühl begärt traktamente 28–29 dagar i månaden, enligt granskningen. Nästan inga reserapporter har lämnats.