Biljättars löften vägs i Washington
I dag ska cheferna för de tre amerikanska biljättarna för andra dagen i rad grillas i kongressen. Deras rop på hjälp möts med skepsis men utsikten att tiotusental blir utan jobb skrämmer till handling.
General Motors, Chryslers och Fords chefer frågades i går ut av senatens bankutskott. De presenterade sina planer på hur de ska använda skattebetalarnas pengar för att rädda sina bolag. De vill ha minst 34 miljarder dollar (motsvarande 280 miljarder kronor) i statliga lån för att rädda bilindustrin som sysselsätter miljontals människor i USA.
Kreditvärderingsföretaget Moodys chefsekonom Mark Zandi, som också hördes i utskottet, varnade för att de 34 miljarderna inte räcker. Bilföretagen kan snart återkomma och be om mer, kanske upp till 125 miljarder, för att avvärja konkurser, bedömde han.