Varumärkeshaveri för Nevs
På onsdagen fick Nevs en tredje rekonstruktionsperiod. SvD kan nu avslöja helt nya uppgifter om förhandlingarna mellan försvarskoncernen Saab och Mahindra om Saab-varumärket. Förhandlingarna bröt samman redan i mitten av november. Detta trots att Nevs hävdat att förhandlingar pågår.
På onsdagen beviljades Nevs en tredje rekonstruktionsperiod fram till den 29 maj. Miljardsummor står på spel och en eventuell fortsättning att producera Saab-bilar i Trollhättan hänger i en tunn tråd. SvD Näringsliv kan nu publicera tidigare okända uppgifter som ställer hela rekonstruktionen i en ny dager.
I Trollhättan hävdar Nevs att de är i långt framskridna förhandlingar att sälja bolaget till en stor bilkoncern. Enligt TT visar handlingar inkomna till tingsrätten att det är indiska Mahindra. Nevs inledde rekonstruktionen den 29 augusti i fjol.