Lyx och höjda priser ska locka
Här, i det nybyggda bostadshuset vid Norra Bantorget i centrala Stockholm, river Skanska ut splitternya kök – för att istället uppgradera till lyxstandard. En stor del av lägenheterna visade sig vara osäljbara i sitt ursprungliga skick. Exklusivare inredning och högre insats ska locka fler, tror Skanska.
För tre år sedan började Skanska bygga 75 lägenheter och butikslokaler vid Norra Bantorget i Stockholm. Inflyttningen påbörjades i maj, men fortfarande står 32 lägenheter osålda. Istället för att sänka priset har Skanska nu påbörjat nyrenovering, där färdig kök- och badrumsinredning byts mot lyxigare varianter.
–Projektet i Stockholm City är unikt, generellt sett bygger vi större områden i externa lägen. Men nu har vi sett att det finns en efterfrågan på en mer exklusiv produkt än vad vi tidigare har erbjudit, säger Peter Gimbe, presschef på Skanska.