ANNONS
Scrolla ner till SvDScrolla ner till SvD

Detroit-svenskar i högform

OS-målvakten Jonas Gustavsson gjorde 31 räddningar och utsågs till matchens bästa spelare när hans Detroit vann hemma mot Montreal med 4-1 i NHL-ishockeyn natten till lördag. Lagkamraterna i Sotji-OS, Niklas Kronwall och Henrik Zetterberg, gjorde ett mål och en assist vardera och utsågs till matchens andra och tredje bästa spelare.

TT
Publicerad

Även OS-reserven Gustav Nyquist stod för ett mål och en assist, medan Daniel Alfredsson och Jonathan Ericsson, också uttagna i Pär Mårts OS-lag, bidrog med vardera en målgivande passning.

Jaromir Jagr spelade fram till två mål i New Jerseys 2-1-seger mot Washington. Den 41-årige tjecken har sammanlagt 1 033 assist, vilket tog honom upp jämsides med Mario Lemieux på tionde plats i NHL:s assistliga.

Laddar…